Przejdź do treści

Wpływ węglowodanów prostych i złożonych na organizm

  Węglowodany proste i złożone to dwa rodzaje cukrów. Oba rodzaje węglowodanów dostarczają organizmowi energii, ale mają różny wpływ na organizm. Kiedy jesz węglowodany, Twój organizm rozkłada je na glukozę, która jest rodzajem cukru. Możesz zmierzyć wpływ węglowodanów na swój organizm patrząc na ich indeks glikemiczny (IG). IG jest miarą tego, jak szybko i jak mocno organizm reaguje na porcję jedzenia zawierającego węglowodany. Węglowodany złożone są zdrowe i pożywne, podczas gdy węglowodany proste nie mają żadnych składników odżywczych ani witamin. Przyjrzyjmy się roli, jaką każde z nich odgrywa w diecie i ich wpływowi na organizm…

  Co to są węglowodany proste?

  Węglowodany proste są również znane jako cukry proste. Są one rodzajem węglowodanów, które są szybko rozkładane przez organizm, co czyni je najprostszą formą węglowodanów. Są to zazwyczaj monosacharydy i disacharydy, które znajdują się w owocach, mleku i przetworzonej żywności. Niektóre powszechne przykłady to: – Cukry ze źródeł naturalnych (takie jak fruktoza, glukoza i galaktoza) – Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (HFCS). – Sacharoza, czyli cukier stołowy. – Mleko.

  Korzyści z węglowodanów prostych

  – Węglowodany proste mają wysoki IG, dzięki czemu mogą bardzo szybko podnieść poziom energii.

  – Są one szybko rozkładane w organizmie, więc są dobrym źródłem energii.

  – Węglowodany proste znajdują się w naturalnych pokarmach, takich jak owoce i mleko. Są więc na ogół bardziej odżywcze niż żywność przetworzona.

  – Mogą pomóc Ci szybko uzupełnić zapasy glikogenu, które są przechowywane w wątrobie i mięśniach.

  Minusy spożywania węglowodanów prostych

  – Kiedy spożywasz węglowodany proste, są one szybko rozkładane na glukozę. Oznacza to, że glukoza jest uwalniana do twojego krwiobiegu w bardzo szybkim tempie, powodując skok poziomu cukru we krwi. Określa się to mianem „przypływu cukru”.

  – Nagły wzrost poziomu cukru we krwi może spowodować, że szybciej poczujesz się ponownie głodny. Dzieje się tak dlatego, że skok poziomu glukozy pozostawia w organizmie mniej zapasów energii. Może to również spowodować, że poczujesz się roztrzęsiony i zdenerwowany.

  – Jeśli spożywasz dużo prostych węglowodanów, będą one rozkładane na tłuszcz i przechowywane w organizmie.

  – Jedzenie zbyt wielu prostych węglowodanów może spowodować, że przybierzesz na wadze.

  – Spożywanie zbyt wielu prostych węglowodanów może również skutkować cukrzycą typu 2, chorobami serca, a nawet rakiem trzustki.

  Czym są węglowodany złożone?

  Węglowodany złożone są również znane jako polisacharydy. Są one rodzajem węglowodanów, które nie są bardzo szybko rozkładane przez organizm. Zazwyczaj znajdują się w ziarnach, warzywach i roślinach strączkowych. Niektóre powszechne przykłady to:

  – Pełne ziarna (takie jak brązowy ryż, jęczmień i owies).

  – Warzywa (takie jak marchew, ziemniaki i szpinak).

  – Rośliny strączkowe (takie jak czarna fasola, fasola nerkowa i ciecierzyca).

  Korzyści płynące z węglowodanów złożonych

  – Ich trawienie trwa dłużej, więc uwalnianie glukozy do krwiobiegu odbywa się stopniowo, co skutkuje niższym poziomem cukru we krwi.

  – Zawierają błonnik i inne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały.

  – Spożywanie węglowodanów złożonych może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2, otyłości i chorobom serca.

  Wady spożywania węglowodanów złożonych

  – Niski IG nie musi oznaczać, że węglowodany są zdrowe. Wiele przetworzonych produktów, takich jak ciastka i krakersy, zawiera węglowodany złożone.

  – Spożywanie zbyt wielu węglowodanów złożonych może prowadzić do przyrostu wagi, tak samo jak spożywanie zbyt wielu węglowodanów prostych.

  Jak wybrać odpowiednie węglowodany?

  – Spójrz na etykietę Nutrition Facts z tyłu opakowania żywności. Możesz również użyć kalkulatora żywności online, aby dowiedzieć się, jaki jest IG każdej żywności.

  – Wybieraj węglowodany, które mają niski lub średni IG.

  – Jedz różne rodzaje pokarmów bogatych w węglowodany, takie jak fasola, rośliny strączkowe, pełne ziarna i warzywa.

  – Nie przesadzaj. Powinieneś spożywać około 40% swoich dziennych kalorii z węglowodanów.

  – Bądź nawodniony. Picie dużej ilości wody może pomóc spowolnić trawienie, co sprawia, że organizm pracuje wolniej.

  Wnioski

  Węglowodany stanowią około 50% naszej diety i występują w wielu formach. Dwa główne rodzaje węglowodanów to węglowodany proste i złożone. Węglowodany proste obejmują cukier i znajdują się w przetworzonej żywności i słodyczach. Węglowodany złożone znajdują się w pełnych ziarnach, warzywach i fasoli i są bardziej odżywcze. Ogólnie rzecz biorąc, im mniej przetworzona jest żywność, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie miała wysoką zawartość węglowodanów złożonych. Węglowodany złożone są znane z dostarczania trwałej energii i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Są one również pomocne w kontrolowaniu wagi, zmniejszaniu ryzyka cukrzycy typu 2 i obniżaniu poziomu cholesterolu. Węglowodany proste, z drugiej strony, znajdują się w żywności przetworzonej (jak ciastka i słodycze) i są postrzegane jako niezdrowe. Ale to wszystko się zmienia, ponieważ dietetycy dostrzegają obecnie korzyści płynące z węglowodanów prostych.