Przejdź do treści

Prawidłowe łączenie pokarmów – czym jest? zasady

  Co to jest łączenie pokarmów?

  Łączenie pokarmów to styl odżywiania, który pozwala na stosowanie tylko określonych kombinacji pokarmów. Koncepcja ta opiera się na twierdzeniu, że różne pokarmy trawią się w różnym tempie, mają różny czas przejścia w przewodzie pokarmowym i wymagają różnego środowiska pH: białka potrzebują kwaśnego środowiska, aby zostać rozłożone, podczas gdy węglowodany wymagają środowiska zasadowego. Zwolennicy diety łączonej sugerują, że spożywanie pokarmów bogatych w białko z pokarmami bogatymi w węglowodany powoduje gazy, wzdęcia, słabe trawienie, a co za tym idzie słabe wchłanianie składników odżywczych. W oparciu o te teorie, diety łączone zalecają spożywanie określonych pokarmów samodzielnie lub w określonych kombinacjach w celu uzyskania „optymalnego trawienia”.

  Zasady łączenia pokarmów są w dużej mierze zakorzenione w praktyce medycyny ajurwedyjskiej, zostały szerzej wprowadzone w latach 20. przez lekarza Williama Howarda Haya, twórcę diety Hay Diet, a ostatnio zostały ponownie spopularyzowane przez celebrytów, influencerów mediów społecznościowych i YouTuberów. 

  Zasady łączenia pokarmów

  Chociaż istnieją różne odmiany diet łączących żywność, ogólne koncepcje i zasady są takie same:

  • Zawsze jedz owoce same lub na pusty żołądek,
  • Nie łącz białek ze skrobią,
  • Jedz skrobię samą lub z warzywami nieskrobiowymi,
  • Jedz mięso, nabiał, ryby i jaja z warzywami nieskrobiowymi,
  • Jedz orzechy, nasiona i suszone owoce z surowymi warzywami.

  Korzyści płynące z łączenia pokarmów

  Ogólnie rzecz biorąc, łączenie pokarmów promuje dietę opartą na pełnowartościowej żywności, która jest idealna dla ogólnego stanu zdrowia. Chociaż nie pozwala ona na pewne kombinacje całych pokarmów, promuje ich spożywanie.

  Wady łączenia pokarmów

  Może być restrykcyjne

  Biorąc pod uwagę zasady i wytyczne, łączenie pokarmów jest restrykcyjnym sposobem odżywiania. Uczenie się zasad i poświęcanie czasu na wdrażanie ich w życie podczas posiłków może stać się bardzo żmudne i czasochłonne, a także może promować nieuporządkowane zachowania żywieniowe.

  Ignoruje złożoność układu trawiennego

  Twierdzenia diety łączonej w dużej mierze ignorują złożoność organizmu i trawienia. Układ trawienny jest skomplikowanym systemem, który został zaprojektowany i wyposażony do przetwarzania różnych makroskładników w tym samym czasie. Ludzkie ciało ewoluowało, spożywając różne kombinacje pokarmów i makroskładników, pod wpływem geografii, religii i kultury, co pozwoliło na ewolucję układu trawiennego w kierunku zdolności do trawienia różnych kombinacji pokarmów.

  Brak dowodów naukowych

  Chociaż zwolennicy łączenia pokarmów wysuwają wiele twierdzeń na temat korzyści zdrowotnych, nie ma obecnie żadnych dowodów naukowych na ich poparcie. Nie tylko biologia układu trawiennego nie potwierdza twierdzeń, że różne pokarmy wymagają różnych środowisk trawiennych, ale nie ma też badań, które potwierdzałyby proponowane korzyści z łączenia pokarmów.

  Więc, czy łączenie pokarmów działa?

  Przeprowadzono bardzo mało bezpośrednich badań nad łączeniem pokarmów i istnieje bardzo mało dowodów na poparcie twierdzeń dotyczących łączenia pokarmów. Ludzkie ciało ewoluowało jedząc całe pokarmy, a przewód pokarmowy jest skomplikowanym systemem zaprojektowanym do wielozadaniowości i trawienia szerokiej gamy pokarmów i makroskładników w jednym czasie.

  Podsumowanie

  W chwili obecnej istnieje bardzo mało dowodów na poparcie twierdzeń, że łączenie pokarmów poprawia trawienie, sprzyja utracie wagi lub zmniejsza potencjał chorobowy. Jeśli dana osoba czuje, że zasady łączenia pokarmów działają dla niej, z pewnością może się do nich stosować, jednak nie ma korzyści ani potrzeby, aby każdy to robił.