Przejdź do treści

Jaką matę do jogi wybrać?

  Piętnaście lat temu istniał tylko jeden podstawowy rodzaj maty do jogi – wykonana z PVC. Jedynym wyborem było to, czy kupić fioletową czy niebieską. Teraz każdy znajdzie matę do jogi odpowiadającą swoim priorytetom i preferencjom.

  Oprócz koloru i wzoru, który pasuje do Twojego stylu, mata do jogi musi zapewniać Ci stabilność w pozycjach; musi być poręczna i przenośna, a jednocześnie wygodna i miękka. Mata może być także przyjazna dla środowiska. Na to jaka ona będzie wpływa sposób jej wykonania: grubość, materiał i faktura powierzchni.

  Skorzystaj z tego przewodnika, by znaleźć matę do jogi, z której będziesz w pełni zadowolony – taką, która będzie pasować do twojej praktyki, priorytetów, stylu życia, wartości i budżetu. Dowiedz się jaką matę do jogi wybrać, aby odpowiadała Twoim wymaganiom.

  1. Jaką grubość maty do jogi wybrać?

  Dlaczego grubość jest ważna? Ma ona duży wpływ na to, jak wygodna jest mata do jogi – zbyt cienka może uszkodzić Twoje kolano podczas wykonywania półksiężyca. Z drugiej strony grube maty mogą utrudniać ci odczuwanie silnego połączenia z podłogą, przez co będziesz bardziej chwiejny.

  Podstawowa wskazówka dotycząca zakupu: zastanów się, ile masz miejsca, by schować swoją matę do jogi, jak ważna jest dla ciebie poręczność i gdzie jest twój ulubiony punkt, jeśli chodzi o wygodę, a gdzie poczucie bezpośredniego kontaktu z podłogą. Jeśli masz mało miejsca do przechowywania, musisz chodzić do studia jogi i lubisz uczucie lekkiego podbicia, wybierz matę o standardowej grubości.

  2. Jaki materiał maty do jogi wybrać?

  Dlaczego jest ważny? materiał, z którego wykonana jest mata do jogi, decyduje o jej fakturze, lepkości, ekologiczności i o tym, jak się zużywa z czasem.

  Opcje: Większość standardowych mat do jogi jest wykonana z PVC.. Nowsze, bardziej przyjazne dla środowiska opcje obejmują gumę naturalną i pochodzącą z recyklingu, jutę oraz bawełnę organiczną lub naturalną (co oznacza, że materiał nie jest poddawany obróbce syntetycznej podczas produkcji).

  Jeśli masz alergię na lateks, unikaj mat do jogi wykonanych z naturalnego kauczuku. Jeśli chcesz pozostać przy sprawdzonej i prawdziwej macie klejącej, wybierz matę do jogi wykonaną z PVC, która wytrzyma Twoje użytkowanie i nadużywanie przez ponad dekadę. Gąbczastość może się bardzo różnić w zależności od mieszanki materiałów, ale ogólnie rzecz biorąc, PVC ma największą „sprężystość” ze wszystkich materiałów, z których wykonane są maty do jogi; juta i bawełna mają najmniejszą.

  3. Jaka tekstura maty do jogi?TEKSTURA

  Dlaczego jest ważna? Tekstura maty do jogi decyduje o tym, jaką przyczepność zapewnia. Podobnie jak lepkość, tekstura wpływa na to, jak bardzo się ślizgasz. Stanowi fizyczną barierę dla poślizgu.

  Jeśli jesteś typem Księżniczki i Groszku, każda nierówna faktura będzie cię drażnić podczas savasany. Tekstura może być wykonana przez człowieka (na przykład wzór wypukłych nierówności) lub wynikać z materiału – maty do jogi z juty mają organiczną szorstkość, a maty do jogi z PVC, mimo że są lekko teksturowane, są bardziej miękkie w dotyku.

  Jeśli szukasz maty do jogi, która zapobiega ślizganiu się i chcesz uniknąć mat z PVC, poszukaj gumowej, jutowej lub bawełnianej maty do jogi z wypukłym, wyczuwalnym w dotyku wzorem.

  Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie gładkość, wybierz matę do jogi z PVC. A jeśli lubisz lepkość, ale jesteś ciekaw nowszych, bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań, przetestuj kilka z nich przed zakupem. Niektóre ekologiczne maty do jogi mogą cię zaskoczyć tym, jak dużą przyczepność zapewniają, mimo że nie są tak tradycyjnie „lepkie” w dotyku.

  4. Lepkość maty do jogi

  Dlaczego jest ważna? Lepka mata do jogi zapobiega ślizganiu się po niej i pomaga utrzymać równowagę podczas przechodzenia z jednej pozycji do drugiej, a także podczas utrzymywania pozycji przez kilka sekund.

  Jeśli potrzebujesz pomocy w utrzymaniu pozycji, ale wzdrygasz się na myśl o ćwiczeniu na macie do jogi z wypukłą fakturą, mata do jogi z PVC jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. Pamiętaj tylko, że te maty są lepkie tylko wtedy, gdy są czyste, więc upewnij się, że odpowiednio o nie dbasz. Jeśli kupisz matę do jogi z PVC, umyj ją przed użyciem.

  5. Mata do jogi przyjazna dla środowiska

  Jako jogini wyznajemy zasadę ahimsy, czyli niestosowania przemocy. Dlatego praktyka na macie do jogi, która w końcu zapcha wysypisko śmieci na dziesiątki lat, jest kłopotliwa. Przyjazne dla środowiska maty do jogi są zazwyczaj wykonane z naturalnej gumy lub gumy z recyklingu. Mogą też zawierać naturalne materiały, takie jak juta czy bawełna organiczna.

  Dlatego jeśli ekologia jest dla ciebie ważna, unikaj mat do jogi wykonanych z PVC. Maty do jogi z gumy, juty i bawełny, choć dostępne w różnych grubościach, są zwykle grubsze i bardziej gładkie niż maty z PVC. Możesz kupić matę do jogi, która jest przyjazna dla środowiska, ma grubość odpowiadającą Twoim potrzebom w zakresie wygody i poręczności oraz fakturę (np. wypukły geometryczny wzór), która zapobiega poślizgom.

  6. Cena maty do jogi

  Zazwyczaj podstawowa mata do jogi z PVC, gładka, jednokolorowa, lepka, będzie w dolnej części przedziału cenowego. Więcej możesz zapłacić za wzory, projekty lub loga, grubość premium, ochronę antybakteryjną i fajne tekstury, zwłaszcza wypukłe, wyczuwalne w dotyku wzory. Przyjazne dla środowiska maty do jogi znajdują się w górnej części przedziału cenowego.