Przejdź do treści

Dieta trzustkowa – co to jest, zasady

  Jeśli masz chorobę autoimmunologiczną, są szanse, że twoja trzustka jest również dotknięta. Z tego powodu wiele osób na diecie trzustkowej musi jeść pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów, aby zapewnić swoim organizmom niezbędne składniki odżywcze. Wyzwaniem w przypadku diety trzustkowej jest znalezienie pokarmów, które są nie tylko pożywne, ale również smaczne – tak bardzo, że nie czujesz się ograniczony. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele pysznych opcji dostępnych, jeśli wiesz, czego szukać. Tutaj wyjaśniamy, co obejmuje dieta trzustkowa, niektóre z powszechnych składników, które można na niej znaleźć, i czy są one odpowiednie dla osób z chorobą autoimmunologiczną.

  Co to jest dieta trzustkowa?

  Dieta trzustkowa to protokół żywieniowy, który polega na spożywaniu pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i niskiej zawartości węglowodanów. Uważa się, że te pokarmy wspierają i utrzymują zdrowie trzustki, a także pomagają w zarządzaniu objawami niektórych chorób autoimmunologicznych.

  Co jeść na diecie trzustkowej przy chorobach autoimmunologicznych?

  Pokarmy, które wybierasz na diecie trzustkowej, mają swój własny zestaw wyzwań. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz chorobę autoimmunologiczną, ponieważ niektóre z pokarmów i dodatków, które możesz wybrać, mogą powodować problemy trawienne. Z tego powodu kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem, aby upewnić się, że dieta jest dla Ciebie odpowiednia. Wiele osób decyduje się na stosowanie diety przyjaznej keto, aby jeszcze bardziej wspierać trzustkę, choć należy pamiętać, że nie każdy z chorobą autoimmunologiczną jest w stanie to zrobić. Istnieje również szereg dodatków nieżywnościowych, które ludzie często wybierają do jedzenia na diecie trzustkowej, takich jak probiotyki, przeciwutleniacze i enzymy. Chociaż często pomagają one w zarządzaniu objawami choroby autoimmunologicznej, nie są konieczne, a nawet mogą być szkodliwe dla zdrowia jelit, jeśli nie jesteś ostrożny. Ważne jest, aby zrobić swoje badania przed rozpoczęciem.

  Jak stworzyć plan posiłków w diecie trzustkowej?

  Jedną ze wspaniałych rzeczy na temat diety trzustkowej jest to, że nie musisz tworzyć planu posiłków od podstaw. Podstawowe zszywki diety przyjaznej keto są często zawarte w diecie trzustkowej, w tym masło, oliwa z oliwek, tłuste kawałki mięsa, jajka, zdrowe tłuszcze, takie jak olej kokosowy, awokado i inne. Aby uczynić jedzenie na diecie trzustkowej bardziej atrakcyjnym, dodaj w niektórych z tych pysznych przepisów diety trzustkowej.

  Dieta trzstkowa – porady

  – Pozostań nawodniony – Minerały w wodzie są kluczowe zarówno dla twoich jelit, jak i trzustki.

  – Zdobądź błonnik – Błonnik jest środkiem spęczniającym w naszych jelitach, który pomaga przemieszczać produkty odpadowe z naszego ciała. Podczas gdy suplement probiotyczny może być korzystny w zarządzaniu objawami, nie jest on konieczny przy stosowaniu diety o wysokiej zawartości tłuszczu.

  – Unikaj przetworzonej żywności – Większość dodatków, konserwantów i innych dodatków, które są często dodawane do przetworzonej żywności, to Diabetycy muszą ograniczyć spożycie dodatków do żywności (i soli), ponieważ mogą one powodować problemy u osób z cukrzycą. Podczas gdy niektóre z tych dodatków mogą być korzystne w stylu życia low-carb, ważne jest, aby wybrać te, które są bezpieczne dla Ciebie do spożywania na co dzień.

  Czy przestrzeganie diety trzustkowej pomoże w objawach choroby autoimmunologicznej?

  Wiele osób decyduje się na stosowanie diety przyjaznej keto, aby wspierać swoją trzustkę, a także pomóc w zarządzaniu objawami choroby autoimmunologicznej. Chociaż jest to obiecujące, ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy jest w stanie to zrobić. Dla wielu osób efekty diety keto są zbyt duże i doświadczają wielu skutków ubocznych, takich jak zmniejszona zdolność do ćwiczeń (mniej energii), zmniejszona zdolność do koncentracji (mgła mózgowa), zwiększony głód/przyrost masy ciała, zwiększone zaparcia/dysbioza i inne. Z tego powodu ważne jest, aby omówić plusy i minusy diety keto z lekarzem przed rozpoczęciem.

  Czy powinieneś stosować dietę trzustkową? Kiedy należy ją rozważyć?

  Dla wielu osób na diecie trzustkowej, przestrzeganie wysokotłuszczowej, niskowęglowodanowej diety poprawia ich zdrowie jelit, zarządza ich cukrzycą i zarządza ich objawami choroby autoimmunologicznej. Haczyk tkwi w tym, że musisz być w stanie przestrzegać diety przez dłuższy czas – większość ludzi uważa, że trzymanie się diety niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej jest wyzwaniem. Jeśli jesteś w stanie przestrzegać diety niskowęglowodanowej, i uważasz, że wyzwanie to jest trudne, uznaj to za znak, że nie musisz stosować diety trzustkowej.

  Celem diety trzustkowej jest dostarczenie organizmowi potrzebnych mu składników odżywczych bez spożywania dużych ilości glutenu, cukru, skrobi i przetworzonej żywności. Aby to osiągnąć, musisz jeść pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu, niskiej zawartości węglowodanów i bogate w tłuszcze nasycone. Dla osób z chorobą autoimmunologiczną, dieta o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów może poprawić niektóre objawy, choć ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy jest w stanie to zrobić.