Przejdź do treści

Detoks – jak oczyścić swój organizm?

  Kiedy słyszymy “detoks organizmu” na myśl przychodzą nam czarne scenariusze. Cały dzień na wodzie i sokach, kilkudniowa głodówka – chyba nie może być nic gorszego. Ale czy rzeczywiście tak to wygląda?

  Czy warto usuwać toksyny z organizmu?

  Tak naprawdę nasz organizm zbudowany jest tak, aby oczyszczać się sam. Narządy takie jak nerki, wątroba, płuca czy jelito grube pracują głównie po to, by usuwać toksyny z naszego organizmu poprzez filtrowanie ich i wydalanie za pomocą układu wydalniczego, oddechowego, moczowego oraz skórę. Mimo wszystko nieodpowiednia dieta oraz szybkie tempo życia mogą powodować zaburzenia w detoksykacji organizmu. Codziennie napotykamy substancje trujące nasz organizm: oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, zjadamy warzywa i owoce pełne pestycydów, także detergenty i kosmetyki potrafią być szkodliwe. Wątpliwości nie ulega również zanieczyszczanie organizmu używkami: kawa, alkohol i papierosy.

  Jak skutecznie oczyścić organizm z toksyn?

  Do detoksu naszego ciała wystarczy zdrowe odżywianie. Nie należy się głodzić, gdyż głodówka zamiast oczyścić nasz organizm – zaszkodzi naszemu zdrowiu. Jeśli odtruwanie organizmu ma być skuteczne musi być przede wszystkim bezpieczne. Celem detoksykacji organizmu nie jest schudnięcie – to raczej efekt uboczny. Detoks ma służyć zdrowiu, lepszemu samopoczuciu fizycznemu i psychicznemu, ma dodać witalności i odżywić ciało.

  Czym oczyścić organizm z toksyn? – domowy detoks

  Jeżeli nie chcesz wydawać złotówek na medykamenty, które pozwoliłyby Ci oczyścić organizm, możesz spróbować domowych sposobów.

  Jakie produkty włączyć do diety podczas usuwania toksyn z organizmu?

  1. Woda. Wewnątrz organizmu działa tak samo jak na zewnątrz – kiedy pijesz wodę niejako “myjesz” się od środka. Woda przepływa przez układ pokarmowy oczyszczając go. Dzięki niej usuniemy zalegające w jelitach toksyny, gdyż nawilżone masy kałowe łatwiej wydostają się z organizmu. 
  2. Czystek. Zioła oczyszczające organizm rzeczywiście istnieją. Czystek ma wiele właściwości, dlatego warto pić napar nie tylko przy okazji detoksykacji. Działa on przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo i skraca okres powrotu do zdrowia podczas choroby. 
  3. Błonnik. Dzięki tej substancji wspomagamy proces trawienia, a tym samym usuwania toksyn z organizmu. 
  4. Cytryna. Wypicie szklanki wody z sokiem z cytryny na czczo odkwasza nasz organizm, który zatruty przez toksyny przyjmuje nieodpowiednie pH.

  Jakie produkty wyłączyć z diety podczas usuwania toksyn z organizmu?

  1. Biała mąka
  2. Cukier
  3. Nabiał
  4. Alkohol i papierosy

  Powyższe produkty mogą powodować problemy z wypróżnianiem, którego prawidłowy przebieg jest istotny w trakcie diety związanej z oczyszczaniem organizmu.

  Jak długo stosować dietę oczyszczającą?

  Detoks organizmu nie powinien trwać dłużej niż trzy dni, gdyż jest to dieta bardzo niskokaloryczna, mająca służyć jedynie oczyszczeniu. Warzywa i owoce, które spożywamy podczas diety powinny kupione w sprawdzonych miejscach. Po detoksie powinniśmy stopniowo wracać do normalnych posiłków włączając do nich zdrowe koktajle, np. na śniadanie lub kolację.