Przejdź do treści

Czy odchudzanie ma wpływ na miesiączkę?

  Czy zaczynasz czuć się trochę nerwowo w związku z miesiączką? Staraj się nie robić sobie nadziei – to po prostu Twój organizm dostosowuje się do nowej rutyny żywieniowej i fazy cyklu miesięcznego. Jednak rzeczywistość, że masz zamiar wejść w czas, kiedy jesteś Restricting co i ile jesz może sprawić, że lekko przerażony, ale przynajmniej teraz wiesz, dlaczego. Chociaż tak naprawdę nie ma żadnego dowodu naukowego, który pokazuje, że utrata wagi powoduje, że okresy stają się cięższe lub lżejsze, badania wykazały, że kobiety, które tracą wagę, robią to podczas okresu. Badanie z 2015 roku opublikowane w czasopiśmie Obesity wykazało, że dietetycy, którzy stracili 5% masy ciała przed rozpoczęciem niskokalorycznej diety, doświadczyli najkrótszego czasu trwania miesiączki w porównaniu z tymi, którzy nie stracili wagi. Wyjaśnienie tego nie jest zbyt jasne, ale może to być spowodowane zmianami hormonalnymi związanymi z dojrzewaniem lub tym, że w tym czasie z macicy wydalana jest mniejsza ilość płynu. To powiedziawszy, prawdopodobnie nie ma się czym martwić i monitorowanie swojej wagi jest łatwym sposobem na zachowanie zdrowia. Ale jeśli utrata wagi sprawia, że przechodzisz przez obfite miesiączki lub zmieniasz swój regularny cykl, porozmawiaj z lekarzem o sposobach regulacji miesiączek, tak aby pojawiały się one wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewasz i nie zakłócały twojej zwykłej rutyny.

  Dlaczego w grę wchodzi okresowe odchudzanie?

  W rzeczywistości nie ma dowodów naukowych, które pokazują, że utrata wagi sprawia, że okresy są cięższe lub lżejsze. Ale badania konsekwentnie pokazują, że kobiety, które tracą na wadze, robią to podczas okresu. Według badaczy może to być spowodowane zwiększoną retencją płynów, zmniejszoną masą mięśniową i zwiększoną podatnością na infekcje w tym czasie. Twój okres jest naturalną częścią cyklu miesięcznego i często towarzyszą mu zmiany nastroju, zwiększony apetyt i zwiększone spożycie płynów. Ma to więc sens, że w tym czasie jesteś bardziej skłonna do przybierania na wadze.

  Jak zacząć tracić wagę podczas okresu

  Najłatwiej jest schudnąć podczas okresu, jeśli stosujesz dietę po raz pierwszy. Upewnij się, że jesteś pod nadzorem pracownika służby zdrowia, jeśli planujesz zrzucić znaczną ilość kilogramów. Jeśli stosowałaś dietę, ale teraz czujesz brak motywacji, sprawdź, czy jest coś, co możesz zrobić przed, w trakcie i po okresie, aby uczynić rutynę żywieniową przyjemniejszą. Możesz również spróbować zastosować dietę bogatą w składniki odżywcze i błonnik, a także suplement witamin i minerałów, podczas okresu, aby pomóc w zaparciach.

  Co jeść podczas okresu?

  Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że pewne pokarmy są lepsze lub gorsze podczas okresu, eksperci zalecają unikanie spożywania bogatych i skrobiowych pokarmów, takich jak rafinowane ziarna, słodkie napoje, desery, pikantne dania i tłuste mięsa podczas okresu. Alkohol jest również zakazany podczas okresu.

  Spożywanie alkoholu podczas okresu może powodować obfite miesiączki

  Podczas gdy dla innych może to nie powodować żadnych problemów, spożywanie podczas okresu może być dla Ciebie bardzo niezdrowe. Może zwiększyć Twoje ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, a nawet raka. Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli możesz nie być w stanie spożywać tych pokarmów podczas okresu, są one nadal dostępne dla Ciebie i mogą powodować problemy. Oto 3 powody, dla których powinnaś spożywać mniej podczas okresu: – Cukier może sprawić, że twój okres będzie cięższy, ponieważ nie towarzyszy mu retencja płynów. Spożywanie zbyt dużej ilości w tym czasie doprowadzi do nadmiernego zatrzymania płynów, a na koniec dnia do ciężkich miesiączek. – Pokarmy wysokotłuszczowe, takie jak awokado i oliwa z oliwek, są świetne podczas okresu, ponieważ dostarczają błonnika i potasu. Są one jednak sycące, więc prawdopodobnie będziesz chciała unikać pokarmów o wysokiej zawartości cukru, takich jak desery i słodkie napoje. – Sztuczne słodziki, takie jak sacharyna, są złe dla Twojego organizmu i należy ich unikać.

  Unikanie najcięższych posiłków w ciągu dnia

  Zbyt częste jedzenie może również prowadzić do wzdęć, bólu brzucha, zmęczenia i zwiększonego wydalania moczu i mleka. Zaleca się spożywanie 1-2 mniejszych posiłków w ciągu dnia zamiast 3-4 dużych. Można również spróbować całkowicie unikać ciężkich posiłków i jeść małe przekąski między posiłkami, co pomoże uniknąć zbytniego przybierania na wadze.

  Podsumowanie

  Chociaż w rzeczywistości nie ma dowodów naukowych, które pokazują, że utrata wagi sprawia, że okresy są cięższe lub lżejsze, badania wykazały, że kobiety, które schudły, robią to podczas okresu. Badanie z 2015 roku opublikowane w czasopiśmie Obesity wykazało, że dietetycy, którzy stracili 5% masy ciała przed rozpoczęciem diety niskokalorycznej, doświadczyli najkrótszego czasu trwania okresu w porównaniu z tymi, którzy nie stracili wagi. Wyjaśnienie tego nie jest zbyt jasne, ale może to wynikać ze zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem lub z faktu, że w tym czasie z macicy wydalana jest mniejsza ilość płynu.