Detoks – jak oczyścić swój organizm?

Kiedy słyszymy “detoks organizmu” na myśl przychodzą nam czarne scenariusze. Cały dzień na wodzie i sokach, kilkudniowa głodówka – chyba nie może być nic gorszego. Ale czy rzeczywiście tak to wygląda?

Spis treści:

Czy warto usuwać toksyny z organizmu?

Tak naprawdę nasz organizm zbudowany jest tak, aby oczyszczać się sam. Narządy takie jak nerki, wątroba, płuca czy jelito grube pracują głównie po to, by usuwać toksyny z naszego organizmu poprzez filtrowanie ich i wydalanie za pomocą układu wydalniczego, oddechowego, moczowego oraz skórę. Mimo wszystko nieodpowiednia dieta oraz szybkie tempo życia mogą powodować zaburzenia w detoksykacji organizmu. Codziennie napotykamy substancje trujące nasz organizm: oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, zjadamy warzywa i owoce pełne pestycydów, także detergenty i kosmetyki potrafią być szkodliwe. Wątpliwości nie ulega również zanieczyszczanie organizmu używkami: kawa, alkohol i papierosy.

Jak skutecznie oczyścić organizm z toksyn?

Do detoksu naszego ciała wystarczy zdrowe odżywianie. Nie należy się głodzić, gdyż głodówka zamiast oczyścić nasz organizm – zaszkodzi naszemu zdrowiu. Jeśli odtruwanie organizmu ma być skuteczne musi być przede wszystkim bezpieczne. Celem detoksykacji organizmu nie jest schudnięcie – to raczej efekt uboczny. Detoks ma służyć zdrowiu, lepszemu samopoczuciu fizycznemu i psychicznemu, ma dodać witalności i odżywić ciało.

Czym oczyścić organizm z toksyn? – domowy detoks

Jeżeli nie chcesz wydawać złotówek na medykamenty, które pozwoliłyby Ci oczyścić organizm, możesz spróbować domowych sposobów.

Jakie produkty włączyć do diety podczas usuwania toksyn z organizmu?

  1. Woda. Wewnątrz organizmu działa tak samo jak na zewnątrz – kiedy pijesz wodę niejako “myjesz” się od środka. Woda przepływa przez układ pokarmowy oczyszczając go. Dzięki niej usuniemy zalegające w jelitach toksyny, gdyż nawilżone masy kałowe łatwiej wydostają się z organizmu. 
  2. Czystek. Zioła oczyszczające organizm rzeczywiście istnieją. Czystek ma wiele właściwości, dlatego warto pić napar nie tylko przy okazji detoksykacji. Działa on przeciwzapalnie, przeciwkaszlowo i skraca okres powrotu do zdrowia podczas choroby. 
  3. Błonnik. Dzięki tej substancji wspomagamy proces trawienia, a tym samym usuwania toksyn z organizmu. 
  4. Cytryna. Wypicie szklanki wody z sokiem z cytryny na czczo odkwasza nasz organizm, który zatruty przez toksyny przyjmuje nieodpowiednie pH.

Jakie produkty wyłączyć z diety podczas usuwania toksyn z organizmu?

  1. Biała mąka
  2. Cukier
  3. Nabiał
  4. Alkohol i papierosy

Powyższe produkty mogą powodować problemy z wypróżnianiem, którego prawidłowy przebieg jest istotny w trakcie diety związanej z oczyszczaniem organizmu.

Jak długo stosować dietę oczyszczającą?

Detoks organizmu nie powinien trwać dłużej niż trzy dni, gdyż jest to dieta bardzo niskokaloryczna, mająca służyć jedynie oczyszczeniu. Warzywa i owoce, które spożywamy podczas diety powinny kupione w sprawdzonych miejscach. Po detoksie powinniśmy stopniowo wracać do normalnych posiłków włączając do nich zdrowe koktajle, np. na śniadanie lub kolację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *