DETOKS - JAK OCZYŚCIĆ SWÓJ ORGANIZM? + JADŁOSPIS


Detoks? Na myśl o nim aż przechodzą Cię ciarki? Cały dzień na wodzie i sokach? Kilkudniowa głodówka? WCALE NIE MUSI TO TAK WYGLĄDAĆ!


Zacznijmy od tego czy warto robić detoks? Tak naprawdę nasz organizm potrafi oczyszczać się sam. W końcu sporo naszych narządów właśnie po to pracuje (nerki, wątroba, płuca, jelito grube). Nasze ciało cały czas filtruje toksyny i wydala je poprzez układ wydalniczy, oddechowy, moczowy i skórę. W takim razie po co nam detoks?Przy nieodpowiedniej diecie, szybki tempie życia, pracy po godzinach, życiu w mieście te organy mogą nie nadążać z tym, aby się oczyścić. W jelitach zalegają resztki pokarmowe. U większości płuca oddychają zanieczyszczony powietrzem, jedzenie jest pełne toksyn, do tego dochodzą używki m.in takie jak kawa, alkohol i papierosy.


JAK OCZYŚCIĆ ORGANIZM?
Do detoksu naszego ciała wystarczy ZDROWE odżywianie.
Wcale nie trzeba się specjalnie głodzić i przez tydzień być jak zombie pijące zielone papki. Głodówka, wręcz przeciwnie, zamiast oczyścić nasz organizm zaszkodzi naszemu zdrowiu... Żeby detoks był skuteczny musi być bezpieczny! Na pewno nie raz widzieliście firmy reklamujące kilkudniowe detoksy sokowe, które kosztują fortunę. Sławne osoby piszące o tym, jaki to detoks był dla nich skuteczny, ile schudli i jak świetnie się czują - "schudłam 5 kg na trzydniowym detoksie" - super, szkoda tylko, że organizm zamiast odpocząć, odżywić się i nabrać energii, tak naprawdę był poddany ciężkiej, męczącej katordze. W dodatku bardzo niezdrowej... A kilogramy, które udało się zrzucić wrócą w zawrotnym tempie i ze zdwojoną siłą, jeśli po tak wycieńczającej diecie nastąpi powrót do dawnych nawyków. O tym pisałyśmy w temacie  EFEKT JOJO 

Pamiętaj! W detoksie nie chodzi o to aby schudnąć. Jest to bardziej efekt uboczny. Detoks ma służyć zdrowiu, lepszemu samopoczuciu fizycznemu i psychicznemu, ma dodać witalności i odżywić ciało.

ZASTOSUJ DETOKS Z NAMI!
To świetna okazja, by zacząć zdrowe odżywianie i zmienić swoje nawyki żywieniowe. Nie wydając przy tym fortuny!

Nasz detoks będzie trwał 7 dni. Podzieliłyśmy go na 3 etapy, które pozwolą przygotować nasze ciało i psychikę i przejść przez detoks w miarę możliwości łagodnie, bez szoku dla ciała i umysłu. Pierwsze dwa dni to przygotowanie organizmu, kolejne dwa to kroki wprowadzające detoks, a ostatnie trzy to detoks właściwy.

ETAP I - przygotowanie

Podczas tego etapu odżywiaj się normalnie, zdrowo. Codziennie rano wypijaj szklankę wody z cytryną. Jedz regularne posiłki i wprowadź w swoje życie kilka poniższych zasad:


Pierwszego dnia przygotowując swój organizm do detoksu staraj się dużo pić: codziennie rano szklankę ciepłej wody z cytryną. W ciągu dnia ok 1,5 l wody i dwie zielone herbaty między posiłkami . To wspomoże pracę Twojego organizmu i poprawi Twój metabolizm. Jeśli pijesz kawę ogranicz jej spożycie do minimum, to samo dotyczy cukru. Następnego zrezygnuj już całkowicie z jej picia, odstaw też wszystkie inne używki oraz nabiał. Posiłki stwórz na bazie kaszy jaglanej, zrób koktajl z jabłkiem cytryną i szpinakiem.

W etapie I, mimo że to przygotowanie, nie należy spożywać żadnych tłustych, ciężkostrawnych potraw. Już od pierwszego dnia zaczyna się zdrowe odżywianie. Posiłki zjedz lekkostrawne z dużą ilością warzyw.

ETAP II - działanie


W etapie II zrobi się nieco ciężej, więcej ograniczeń. Do wyeliminowania dochodzi dodatkowo pieczywo. Nadal należy pić DUŻO - wody, zielonej herbaty, młody jęczmień, pokrzywę (można kupić w sklepie do zaparzenia), może też to być czystek. Posiłki muszą być zdrowe i regularne. Do potraw wchodzi siemię lniane, amarantus, natka pietruszki, a na deser grejpfrut.

ETAP III - detoks właściwy

Etap ostatni opiera się na jadłospisie ułożonym przez nas. Jadłospis jest taki sam przez trzy kolejne dni. Opiera się głównie na kaszy jaglanej i smoothies. Ważne, aby między posiłkami pic wodę, herbatę, pokrzywę, młody jęczmień i czystek (min 2 razy dziennie). Posiłki jedz co 3-4 godziny.


Ważne! 
Detoks właściwy nie powinien trwać dłużej niż trzy dni. Jest to dieta bardzo niskokaloryczna, mająca służyć jedynie w celu oczyszczenia. Kolejną istotną rzeczą jest pochodzenie produktów. Najlepiej warzywa i owoce kupować na małych straganikach, a supermarkety omijać szerokim łukiem. Spirulinę, młody jęczmień, amarantusa można dostać w większości supermarketów typu Tesco, czy Auchan, a jeśli nie to w sklepie ze zdrową żywnością. Po detoksie stopniowo wracamy do normalnych posiłków. Przez kolejne dwa dni warto do swojej diety nadal włączać koktajle na drugie śniadanie i podwieczorek.Oczywiście mogą być inne, smaczniejsze ;) (np. green smoothie) Jeśli chcecie wziąć udział w detoksie razem z nami to dołączcie do naszego wydarzenia na facebooku WYDARZENIE←. 

Share this:

Dyskusja

0 komentarzy:

Prześlij komentarz