NAPÓJ IZOTONICZNY, DLA KOGO, KIEDY I JAK GO ZROBIĆ SAMEMU?


Napoje izotoniczne – dla kogo, kiedy i jak je zrobić?
Chyba każdemu napój izotoniczny kojarzy się z intensywnie kolorową substancją w butelce. Dodatkowo z cukrem i chemią. A przecież głównym celem napoi izotonicznych jest poprawa wydolności organizmu po wysiłku fizycznym. 
Chronią nas przed pojawieniem się kurczów mięśniowych i przed powstawaniem mikrouszkodzeń. 
Co jest jeszcze bardzo ważne? Skracają czas regeneracji potreningowej. Gdy ćwiczymy, pocimy się, a w konsekwencji  tracimy cenne sole mineralne i witaminy, które należy szybko uzupełnić. Dlatego napoje izotoniczne doczekały się dużej sławy, a na rynku aż roi się od napoi, które niekoniecznie przekonują nas swoim składem.

DLA KOGO SĄ NAPOJE IZOTONICZNE?
Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne – odsyłamy Was do naszego posta ->NAWADNIANIE ORGANIZMU <-, w którym zgłębiamy ten temat. 
Jeśli chodzi o rodzaj płynu jaki przyjmujemy podczas treningu, to głównie zależy to od rodzaju i intensywności wysiłku, jaki podejmujemy. Każde intensywne obciążenie wymaga od nas odpowiedniego uzupełnienia poprzez płyny, węglowodany, czy elektrolity. Czyli rodzaj ćwiczeń, ich intensywności oraz sprawność fizyczna, mają tutaj ogromne znaczenie.
Za oknem robi się piękna pogoda, jeśli lubicie długie trasy rowerowe, warto zainwestować w napój izotoniczny, ponieważ podczas intensywnego obciążenia organizm może stracić nawet 3 litry wody!

Przykładowe obciążenia fizyczne, wymagające napoi izotonicznych:
♥ ćwiczenia aerobowe,
 pływanie,
 biegi długodystansowe,
 gry zespołowe piłka nożna, siatkówka, koszykówka,
 jazda na rowerze, rolkach.

Warto jednak pamiętać, że każde obciążenie, warte jest uzupełnienia odpowiedniej dawki płynów!

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?
Organizm, po wysiłku fizycznym, musi przyjmować płyny w odpowiednich dawkach. Bezpośrednio po zakończonym treningu powinno się przyjąć ok. 0,5 l napoju izotonicznego. Należy to robić powoli, małymi łykami – bez pośpiechu, bo możecie się czuć „napompowani”, a jednocześnie puści w środku ;) 
Nawadniać należy się regularnie w odstępach czasowych ok. 15 min. przez całą godzinę!  
Pamiętaj! Nawet jeśli nie czujesz pragnienia, to nie znaczy że Twój organizm został prawidłowo nawodniony. 

Napój powinien też być stosunkowo zimny. Warto zaznaczyć, że ciepłe napoje dłużej zalegają w żołądku.

ZRÓB TO SAM!

Składniki, które będą Wam potrzebne:  
 woda (ok. 500 ml),
 sok z cytryny/ pomarańczy,
 2 łyżki miodu,
 szczypta soli.

Jeśli chodzi o owoce – to może ograniczyć Was tylko wyobraźnia. Każde cytrusy są tutaj mile widziane. Grejpfrut, limonka… Możecie wymieszać proporcje i dodać pół cytryny, pół pomarańczy.
Do napoju możecie też dorzucić listki mięty, a gdy jest bardzo gorąco, wrzucić kostki lodu.

Jeśli chcecie zabrać napój np. na siłownie, dobrze jest zrobić go dzień wcześniej i schować do lodówki. Później przelejcie go do butelki po wodzie, lub jeśli lubicie pić ze szklanych – świetnie, w tym przypadku, nadaje się butelka po FRUGO :) 

Share this:

Dyskusja

0 komentarzy:

Prześlij komentarz