EFEKT JOJO - JAK GO UNIKNĄĆ?Efekt jojo - czym jest i jak go uniknąć? Ponieważ zbliżają się ciepłe dni, tych pytań jest coraz więcej. Każdy chciałby zgubić zbędne kilogramy i osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednak trzeba uważać…
Efekt jojo jest to nic innego jak wahanie masy ciała. Zdarza się podczas odchudzania, ponieważ nieumiejętnie stosowanie diety powoduje, że organizm zaczyna reagować  w niespodziewany sposób. Efekt jojo jest efektem obronny organizmu. W momencie, gdy organizm będzie czuł chroniczny głód,  zaczynie walczyć i magazynować tkankę tłuszczową. Są to pozostałości po naszych przodkach, którzy często – nie mieli takiego dostępu do żywności jak my teraz i bywało tak, że nie mieli co jeść przez długi czas.

Im szybciej chudniemy, tym większe prawdopodobieństwo efektu jojo. Dodatkowo możemy przytyć więcej niż ważyliśmy przed rozpoczęciem diety odchudzającej! 
O efekcie jojo możemy mówić wtedy, gdy wahania wagi po pięciu miesiącach są większe niż 10% od  masy ciała, którą się osiągnęło. Jednak, jeśli zakończyliśmy dietę i widzimy, że zaczynamy przybierać na wadze, jest to sygnał, że dzieję się coś złego!

JAK ZAPOBIEC EFEKTOWI JOJO?

Podczas odchudzania stosujemy często szereg błędów, które powodują efekt jojo. Wynika to z naszego braku świadomości zagrożeń, oraz chęci jak najszybszego pochwalenia się niską wagą. Ale pamiętajcie szybko nie znaczy dobrze!

Główne przyczyny efektu jojo:
♥ głodówki,
♥ dieta o zbyt niskiej kaloryczności,
♥ brak aktywności fizycznej,
 eliminowanie produktów, które są niezbędne w codziennym jadłospisie,
♥ brak regularnych posiłków.

PAMIĘTAJ! Im bardziej odchudzanie jest rozległe w czasie, tym mniejsze prawdopodobieństwo efektu jojo i trwalszy efekt.

UTRWALANIE EFEKTÓW


Diety nigdy nie mówią nam co zrobić PO zakończeniu diety. A jest to bardzo ważny etap, o którym często zapominamy. Będąc już po diecie, jesteśmy zadowoleni z efektów i pozwalamy sobie na stare nawyki żywieniowe, zapominając o tym, że nasz organizm posiada niższą przemianę materii niż przed dietą. Dlatego należy pamiętać o utrwaleniu efektów, dzięki któremu organizm nie zareaguje szokiem i nie będzie robił zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.


Należy pamiętać aby do diety powoli wprowadzać odpowiednie grupy produktów i odpowiednio je zwiększać. Wszystkie zmiany muszą odbywać się stopniowo! Jest to proces, którego nie wolno przyspieszać. Kaloryczność zwykle zwiększana jest średnio o ok. 50-100 kcal w tygodniu, ale mimo wszystko zależy to głównie od rodzaju diety i jej czasu trwania. 

ODCHUDZANIE BEZ EFEKTU JOJO

Skuteczna i prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać:
produkty zbożowe – przede wszystkim ciemne, lekkie pieczywo z nasionami,
ciemne makarony,
brązowy ryż,
płatki owsiane (błonnik jest bardzo ważny),
warzywa w dużych ilościach,
nasiona strączkowe,
chude ryby (flądra, dorsz, karp),
chudy twaróg.
Oprócz wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych i całkowite zrezygnowanie z cukru, diecie powinna towarzyszyć aktywność fizyczna. Jest to nieodłączany element skutecznej diety bez efektu jojo. Dzięki dotlenianiu komórek, przyspieszacie metabolizm, dzięki czemu szybciej spalicie tkankę tłuszczową. Każda aktywność jest wskazana! ;)
Pamiętajcie, że jeśli chcecie schudnąć ponad 10 kg albo nie ukończyliście jeszcze 21 roku życia, każda dieta odchudzająca powinna odbyć się pod okiem specjalisty. Można sobie zrobić dużą krzywdę, nawet w dobrej wierzę.

Share this:

Dyskusja

0 komentarzy:

Prześlij komentarz